Mobilny masażysta
Karol Sobczyk

Masaż z dojazdem do domu
Gdynia, Sopot, Rumia, Reda, Wejherowo, Kosakowo, Mosty, Rewa, Koleczkowo i okolice

W pierwszej kolejności zastanów się „po co” masz to robić i „dlaczego” powinieneś się tym zająć, czyli odpowiedz na pytania: „Czy na pewno powinienem rozluźnić mięsień X?” oraz „Dlaczego mięsień X jest spięty?”

W zależności od odpowiedzi na te pytania, będzie można optymalnie podejść do rozwiązania problemu. Warto jeszcze dodać, że rozluźnienie mięśnia, to proces. Jeśli jest on napięty i skrócony przez dłuższy okres czasu, to nie jest to kwestia tygodnia czy dwóch. Pierwsze efekty mogą się pojawić dość szybko, jednak w zależności od wieku, zaangażowania pacjenta i „starości” spięć, ten proces może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Dlaczego mój mięsień jest w ciągłym napięciu?

Powodów może być dużo, wymienię kilka z nich, aby w pewnym stopniu Cię uświadomić. Jeśli chcesz dowiedzieć się co jest przyczyną w Twoim wypadku, warto wybrać się do dobrego fizjoterapeuty.

🔸 Nieodpowiednie nawodnienie i/lub nieodpowiedni poziom jonów wapnia, sodu, potasu i magnezu
Mięsień składa się w większej części z wody, a wymienione jony są odpowiedzialne za skurcz i rozkurcz mięśnia. Jeśli ilość któregoś z tych składników jest zaburzona, mięsień może funkcjonować nieprawidłowo, a to prowadzi do spięcie i skrócenia.

🔸 Stres może być jedną z przyczyn nadmiernego spięcia mięśni. Zarówno wymuszając określoną, stałą pozycje lub postawę jak i pozbywając się magnezu z naszego organizmu, który jak wyżej napisałem, jest jednym z jonów odpowiedzialnych za skurcz i rozkurcz mięśni.

🔸 Stała pozycja jest bardzo często przyczyną spięcia i skrócenia mięśni. Przykładowo, siedząca praca. Skróceniu ulegają zginacze bioder, mięśnie klatki piersiowej i mięśnie karku.

🔸 Powtarzalny wysiłek lub ruch, może prowadzić do dysbalansu siłowo-napięciowego. Przykładowo, jeśli będziesz robić 4 razy w tygodniu klatkę piersiową i tylko raz plecy, bardzo szybko klatka piersiowa stanie się silniejsza od mięśni grzbietu i zacznie „pogarszać” naszą postawę np. rozciągając łopatki i wypychając barki do przodu, co będzie się przyczyniać do pogłębienia kifozy piersiowej.

W jaki sposób rozluźnić te napięte mięśnie?

W zależności od przyczyny, należy dobrać odpowiednią metodę.
🔸 Jesteś odwodniony, uzupełnij płyny.
🔸 Masz zaburzoną ilość jonów, unormuj ją.
🔸 Stresujesz, wyeliminuj czynnik stresujący i/lub naucz się radzić sobie ze stresem. To umiejętność jak każda inna, można ją ćwiczyć.
🔸 Jeśli masz stałą pozycję w pracy, to zmień pracę lub ruszaj się kiedy to tylko możliwe. Możesz dodatkowo skorzystać z masaży u masażysty/fizjoterapeuty lub zastosować automasaż, czyli rolowanie.
🔸 Jeśli masz zaburzony balans siłowo-napięciowy, musisz go wyrównać. Odpuść na trochę klatkę i skup się na antagonistach, czyli przeciwnych mięśniach. Ćwicz je. Dodatkowo na spięte mięśnie możesz zastosować rolowanie/rozciąganie i masaże.

Oprócz tego, mogą pomóc zabiegi odnowy biologicznej takie jak sauna, gorące kąpiele, morsowanie lub zabiegi fizykoterapii np. Laser, kriokomora czy kriosauna.

Dodam jeszcze tylko, że może jeszcze pomóc KinesioTaping. Więcej o tym znajdziesz tutaj, w artykule Przemysława Karasińskiego.

Photo by Jesper Aggergaard on Unsplash

O mnie

Cześć! Nazywam się Karol Sobczyk. Jestem masażystą i trenerem personalnym. Zawodowo zajmuję się usuwaniem bólu pleców, a w niektórych przypadkach mogę odmłodzić ciało o kilka lat. 

Ja Cię lubię, a Ty mnie?

Newsletter

[mailerlite_form form_id=1]

Zapisując się oświadczasz, że zgadzasz się na otrzymywanie maili w ramach Newslettera. Więcej info tutaj.

Szanuję Ciebie, Twoją prywatność i Twój czas. Będę wysyłał Ci wszelkie aktualności, informacje o nowościach i podsumowaniach. W każdym momencie możesz się wypisać z newslettera.

Masaże

Masażysta Karol Sobczyk

0

Od umówienia na masaż dzieli Cię jeden krok

Wypełnij poniższe pola i oczekuj telefonu ode mnie. Skontaktuję się z Tobą w ciągu 48h (zazwyczaj w ciągu 12h)