Mobilny masażysta
Karol Sobczyk

Masaż z dojazdem do domu
Gdynia, Sopot, Rumia, Reda, Wejherowo, Kosakowo, Mosty, Rewa, Koleczkowo i okolice

rwa kulszowa
rwa kulszowa

Na początku mojej przygody z masowaniem trafiła mi się klientka z objawami rwy kulszowej. Gdzie się nie obrócę, tam słyszę, że ktoś ma rwę kulszową. Jest to dość częsta przypadłość i dziś o niej opowiem. Chciałbym uświadomić Cię na czym polega rwa i jak można sobie z nią poradzić. Czy zawsze jest konieczne leczenie inwazyjne?

Co to jest?

Rwa kulszowa to promieniujący ból pochodzący od nerwu kulszowego, który zaczyna się w splocie krzyżowym (odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa), idzie przez pośladek, tylną część uda, w okolicy dołu podkolanowego rozgałęzia się na nerw piszczelowy i strzałkowy wspólny, a kończą przy stopie.

Ból można odczuwać na całej długości nerwu lub jego części. Mogą też występować objawy pochodzenia neurologicznego, takie jak osłabienie siły mięśniowej, mrowienie, drętwienie czy zaburzenia czucia. Powodem tych dolegliwości jest ucisk lub podrażnienie nerwu kulszowego albo korzeni nerwowych. Ból może dotyczyć jednej albo obu nóg.

Rwa kulszowa często jest mylona z zespołem mięśnia gruszkowatego, który objawia się również promieniującym bólem na długości nerwu kulszowego (jednak ból zaczyna się dopiero od pośladka). W zespole mięśni gruszkowatego dochodzi do ucisku lub podrażnienia nerwu przez wzmożone napięcie mięśnia gruszkowatego.

Jak powstaje rwa kulszowa?

Chociaż do uciśnięcia nerwu może dojść w praktycznie każdym miejscu, najczęściej jest on spowodowany przez ucisk na korzenie nerwowe w kanale kręgowym przez fragment krążka międzykręgowego. Jest to wtedy ból korzeniowy, ale potocznie nazywany zapaleniem korzonków.

Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa krążków między kręgowych, a więc może się przyczynić do powstania rwy kulszowej o ile występuje w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

Ból pochodzenia korzeniowego może być spowodowany poprzez inne patologie jak stenoza (zwężenie kanału kręgowego) w wyniku procesu zwyrodnieniowego lub kręgozmyku. Czasem jest on spowodowany nadmiernym napięciem tkanek miękkich. W niektórych przypadkach (ale rzadko) ból może być spowodowany uciskiem korzeni przez guzy nowotworowe lub zmiany ropne w kanale kręgowym.

To co może zwiększać ryzyko wystąpienia rwy kulszowej to wiek (ludzie po 30-40 rokiem życia mają pogorszone odżywienie krążków międzykręgowych, choć zdarza się, że młodzi też dostają rwę kulszową), praca (zarówno fizyczna polegająca na podnoszeniu ciężkich rzeczy jak i siedząca), styl życia (Mało aktywni lub nie aktywni ludzie mają większe szanse), dieta (Różne niedobory lub nieodpowiednie nawodnienie pogarsza kondycje krążków międzykręgowych oraz pogarsza trofikę mięśni), nadwaga i ciąża.

Rodzaje

Wyróżnia się następujące rodzaje rwy kulszowej:

 • ostrą (krótkoterminową) – zazwyczaj nie wymaga profesjonalnego leczenia. Objawy mogą być znacznie zredukowane przy zastosowaniu ogólnie dostępnych leków przeciwbólowych w połączeniu z gorącymi i zimnymi okładami oraz z ćwiczeniami;
 • przewlekłą (długoterminową) – może wymagać fizjoterapii, która może obejmować ćwiczenia, zastosowanie ciepła oraz innych technik. W rzadkich przypadkach może być wymagana operacja.

Ostra rwa kulszowa może trwać od 4 – 8 tygodni, natomiast przewlekła rwa kulszowa utrzymuje się znacznie dłużej.

Stan ostry – jak przetrwać

Stan ostry rwy kulszowej praktycznie ogranicza całe poruszanie się. Najkorzystniejszą pozycją będzie położenie się boku zdrowej strony lub na plecach w przypadku gdy ból pojawia się w obu kończynach dolnych. Powinniśmy jak najbardziej skrócić nerw kulszowy, czyli najlepiej ugiąć nogi w stawach biodrowych oraz kolanowych. Po 1-2 dniach powinniśmy poczuć ulgę. Jeśli ból się nie zmniejsza i pozostaje powyżej 3 dni, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Gdy złagodzimy ból, możemy zastosować doustne leki przeciwbólowe (np. ibuprofen) a miejscowo możemy zastosować maść lub żel ze składnikami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi lub okłady rozgrzewające lub chłodzące.

Diagnostyka

O tym, że diagnostyka odgrywa bardzo ważną rolę mogliście się już dowiedzieć stąd.
Aby dokładnie stwierdzić lub wykluczyć rwę kulszową należy przeprowadzić:

Wywiad lekarski

Lekarz najpewniej będzie pytał o czas i okoliczności wystąpienia objawów, nasilenia bólu, czynników zmniejszających i zwiększających ból oraz czas trwania dolegliwości. Oprócz tego może zapytać o inne choroby czy stosowane leki.

Odpowiednie testy funkcjonalne

Podstawowymi testami są:

 • Test Laseque’a
 • Różnicujący test Laseque’a
 • Test Bragarda
 • Objaw Hoover’a

Badania obrazowe

Zdjęcie RTG kręgosłupa służy ocenie struktur kostnych (w tym trzonów kręgów). Badanie rentgenowskie czynnościowe daje możliwość oceny stabilności kręgosłupa.

Tomografia komputerowa bardzo dobrze obrazuje struktury kostne kręgosłupa, ale pozwala również ocenić tkanki miękkie, w tym krążki międzykręgowe. Charakteryzuje się nieco mniejszą dokładnością niż badanie rezonansu magnetycznego, ale zazwyczaj jest w zupełności wystarczająca do postawienia diagnozy. Jest badaniem z wyboru u pacjentów, u których przeciwwskazany jest rezonans magnetyczny z powodu np. protez metalowych lub rozrusznika serca.

Rezonans magnetyczny daje wysokiej jakości obraz tkanek i jest niewątpliwie badaniem o najwyższej czułości w wykrywaniu przepukliny jądra miażdżystego. Doskonale uwidacznia również inne patologie kręgosłupa i tkanek otaczających, jak guzy, krwiaki czy zmiany ropne.

Leczenie

Fizykoterapia

Najczęstszymi zabiegami fizykoterapeutycznymi są:

 • Prądy TENS
 • Ultradźwięki
 • Ciepło
 • Krioterapia

Rehabilitacja (Ćwiczenia)

Należy je wprowadzić jak najszybciej (po przejściu stanu ostrego). Im szybciej to zrobimy, tym mniejsze prawdopodobieństwo nawrotu stanu ostrego. Najczęściej stosuje się ćwiczenia wzmacniające tułów (Core), Neuromobilizację oraz mobilizację mięśniowo-powięziową tylnej taśmy.

Masaż

Możemy zastosować masaż leczniczy. W tym wypadku będzie polegał na zmniejszeniu napięcia powłok brzusznych wraz z przeponą (które zwiększają ciśnienie wewnątrz brzucha, co może potęgować ból). Dodatkowo można masować tkanki miękkie na przebiegu nerwu kulszowego w kolejności segmentarnej.

Operacja

Operacja nie zawsze jest potrzebna, jednak, gdy inne metody nieinwazyjne nie pomagają, nie ma innego wyjścia. Przykładowymi zabiegami są:

 • lędźwiowa laminektomia – rozszerzenie rdzenia kręgowego w dolnej części pleców, aby zmniejszyć nacisk na nerwy;
 • discektomia – częściowe lub całkowite usunięcie przepukliny dysku.

Co po zakończeniu leczenia

Objawy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa okresowo nasilają się i ustępują (remisja), dlatego pacjent stale i systematycznie powinien kontynuować rehabilitację (ćwiczenia). Oprócz tego konieczne będzie przestrzeganie podstawowych zasad dotyczących odpowiedniego obciążania kręgosłupa i unikanie pozycji niekorzystnych z punktu widzenia biomechaniki.

Źródła:

Książki Adama Zborowskiego
Kanał na YT Projekt Masaż
https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/150605,rwa-kulszowa
https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/rwa-kulszowa-dzialanie-przeciwbolowe
https://fizjoterapeuty.pl/artykuly/rwa-kulszowa.html

1 komentarz do “Rwa kulszowa – co, jak i dlaczego”

Dodaj komentarz

O mnie

Cześć! Nazywam się Karol Sobczyk. Jestem masażystą i trenerem personalnym. Zawodowo zajmuję się usuwaniem bólu pleców, a w niektórych przypadkach mogę odmłodzić ciało o kilka lat. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Ja Cię lubię, a Ty mnie?

Newsletter

[mailerlite_form form_id=1]

Zapisując się oświadczasz, że zgadzasz się na otrzymywanie maili w ramach Newslettera. Więcej info tutaj.

Szanuję Ciebie, Twoją prywatność i Twój czas. Będę wysyłał Ci wszelkie aktualności, informacje o nowościach i podsumowaniach. W każdym momencie możesz się wypisać z newslettera.

Masaże

Masażysta Karol Sobczyk

0

Od umówienia na masaż dzieli Cię jeden krok

Wypełnij poniższe pola i oczekuj telefonu ode mnie. Skontaktuję się z Tobą w ciągu 48h (zazwyczaj w ciągu 12h)