Mobilny masażysta
Karol Sobczyk

Masaż z dojazdem do domu
Gdynia, Sopot, Rumia, Reda, Wejherowo, Kosakowo, Mosty, Rewa, Koleczkowo i okolice

spacery
spacery

Bardzo często spacery czy piesze wędrówki są niedoceniane. Mam wrażenie, że ludzie coraz rzadziej na nie chodzą. Dziś przedstawię kilka pozytywnych aspektów spacerów. Zapraszam do lektury.

Dlaczego warto chodzić na spacery?

Aktywny wypoczynek

Raczej mało męcząca forma aktywności (o ile nie ważymy 200 kg), a pozwala znacząco podnieść nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Dzięki temu możemy więcej jeść lub łatwiej chudnąć. Jedna meta-analiza wykazała, że grupy spacerowe straciły średnio -1,31% (-2,10 do -0,52) tkanki tłuszczowej.

Życie w biegu

Aktualnie chyba każdy żyje w biegu. Wiecznie się gdzieś śpieszymy i ciągle brakuje nam czasu. Spacer może być naszym spowolnieniem czy mentalnym odpoczynkiem od tego biegu.

Poprawa pracy serca

Ciśnienie skurczowe, rozkurczowe oraz tętno zmniejsza się, co oznacza dłuższe życie i mniejsze szanse na choroby serca. Dodam, że spacery zmniejszają również cholesterol całkowity o -0,11 mmol / L (-0,22 do -0,01).

Poprawa wydolności

Spacer może poprawić naszą wydolność (VO2 MAX) o 2,66 ml / kg / min (1,67 do 3,65)

Okazja do bliskości i rozmowy

Nie wiem jak Wy, ale moje najlepsze lub najszczersze rozmowy odbyły się właśnie podczas spacerów z bliskimi mi osobami. Jest to świetna okazja by o czymś opowiedzieć, zdradzić sekret lub się wyżalić, co ostatecznie również pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Warto dodać, że spacery mogą też zmniejszyć depresje.

Podsumowanie

W żadnym z badań branych pod uwagę w meta-analizie nie odnotowano istotnych działań nie pożądanych.
Spacery są skuteczne i bezpieczne. Oprócz tego mają sporo korzyści zdrowotnych, dlatego zachęcam do wybrania się na spacer.

Źródła:

Is there evidence that walking groups have health benefits? A systematic review and meta-analysis. (2015)

Dodaj komentarz

O mnie

Cześć! Nazywam się Karol Sobczyk. Jestem masażystą i trenerem personalnym. Zawodowo zajmuję się usuwaniem bólu pleców, a w niektórych przypadkach mogę odmłodzić ciało o kilka lat. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Ja Cię lubię, a Ty mnie?

Newsletter

[mailerlite_form form_id=1]

Zapisując się oświadczasz, że zgadzasz się na otrzymywanie maili w ramach Newslettera. Więcej info tutaj.

Szanuję Ciebie, Twoją prywatność i Twój czas. Będę wysyłał Ci wszelkie aktualności, informacje o nowościach i podsumowaniach. W każdym momencie możesz się wypisać z newslettera.

Masaże

Masażysta Karol Sobczyk

0

Od umówienia na masaż dzieli Cię jeden krok

Wypełnij poniższe pola i oczekuj telefonu ode mnie. Skontaktuję się z Tobą w ciągu 48h (zazwyczaj w ciągu 12h)