Mobilny masażysta
Karol Sobczyk

Masaż z dojazdem do domu
Gdynia, Sopot, Rumia, Reda, Wejherowo, Kosakowo, Mosty, Rewa, Koleczkowo i okolice

Najważniejsze badanie 

Terapia bólu pleców zajmuje naukowców od dziesięcioleci. Niektóre badania wydają się bardziej istotne od pozostałych ze względu na ich zasięg i kompleksowość, dlatego poniższy wpis w dużym stopniu bazuje na pracy „European guidelines for the managment of chronic nonspecific low back pain”. (Europejskie wskazówki dotyczące walki z niespecyficznymi bólami dolnego odcinka pleców)

Badacze z Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii, Izraela, Finlandii, Włoch, Belgii, Szwecji, Niemiec i Danii postanowili przeprowadzić szeroko zakrojone badania dotyczące sposobów walki z bólem kręgosłupa.

W tym celu przez 5 lat od 2001 do 2006 zbierali dane, publikując je w jednej, potężnej pracy badawczej. Oto, jak w dużym skrócie prezentują się wyniki przeprowadzonych badań:

  1. Żaden zabieg fizykoterapeutyczny (zimno i ciepłolecznictwo, laseroterapia, ultradźwięki, elektroterapia) nie jest zalecany w omawianej jednostce chorobowej.
  2. Masaż nie jest zalecany jeśli chodzi o długotrwałą poprawę.
  3. Ćwiczenia ( w niemal każdej formie) są zalecane i powinny stanowić pierwszy rodzaj terapii.

Terapia bólu pleców – interpretacja wyników

Jak pisałem we wcześniejszym artykule, ból pleców często wiąże się ze zmianami w budowie kręgosłupa lub przeciążeniami. Jeżeli tak jest, to żadne zabiegi dostarczające energię z zewnątrz nie będą w stanie trwale tego zmienić. Nawet jeśli fizykoterapia pomoże to na bardzo krótko. W jednym z badań „u około 50% pacjentów dolegliwości zmniejszyły się na kilka dni”. Oznacza to, że efekt pobranych zabiegów był krótszy niż czas, jaki poświęcił pacjent na rehabilitację.

A co z masażem? Tu jest trochę inna historia, gdyż w sposób mechaniczny dochodzi do rozluźnienia tkanek, co samo w sobie jest bardzo korzystne. Niestety zatrzymanie się na tym etapie terapii powoduje nawrót dolegliwości w okresie kilku miesięcy. 

Skąd więc wynika skuteczność kinezyterapii? Prawidłowo dobrane ćwiczenia wymuszają pracę na zaniedbanych dotychczas grupach mięśniowych, rozciągają przykurczone struktury i pomagają odzyskać prawidłowy „balans mięśniowy”. Zarówno badacze, jak i fizjoterapeuci praktycy zgadzają się, że bardzo dużą rolę w powrocie do zdrowia odgrywają utrzymywanie dotychczasowej aktywności fizycznej, jak i dodatkowe ćwiczenia. Badania wskazują, na korzystny wpływ jogi, zajęć Pilates, ćwiczeń indywidualnych i zbiorowych tzw. „zdrowy kręgosłup”.  

Kluczową rolę odgrywa fakt, że ćwiczenia wymuszają zmianę trybu życia. Trzeba znaleźć na nie czas. Trzeba się zaangażować. Wreszcie trzeba znaleźć w sobie motywację do ich kontynuowania. Gdy to wszystko nastąpi, prawdopodobnie w krótkim czasie pacjent odczuje efekty swoich działań. Poprzez odzyskanie prawidłowego napięcia mięśni można zredukować ból pleców, ale jednocześnie poprawia się sylwetka. To, plus zmiany jakie zachodzą w psychice (aktywność fizyczna dobrze wpływa na funkcje poznawcze) sprawia, żę regularna aktywność powinna być pierwszą, domyślną terapią bólu pleców. 

Badania

Airaksinen O i wsp. European guidelines for the managment of chronic nonspecific low back pain.

Albright J i wsp. Philadelphia Panel Evidence-Based Clinical Practice Guidelines on Selected Rehabilitation Interventions for Low Back Pain.

Kuciel-Lewandowska J. Ocena skuteczności wybranych zabiegów fizjoterapeutycznych w leczeniu bólu w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa szyjnego.

O mnie

Cześć! Nazywam się Karol Sobczyk. Jestem masażystą i trenerem personalnym. Zawodowo zajmuję się usuwaniem bólu pleców, a w niektórych przypadkach mogę odmłodzić ciało o kilka lat. 

Ja Cię lubię, a Ty mnie?

Newsletter

[mailerlite_form form_id=1]

Zapisując się oświadczasz, że zgadzasz się na otrzymywanie maili w ramach Newslettera. Więcej info tutaj.

Szanuję Ciebie, Twoją prywatność i Twój czas. Będę wysyłał Ci wszelkie aktualności, informacje o nowościach i podsumowaniach. W każdym momencie możesz się wypisać z newslettera.

Masaże

Masażysta Karol Sobczyk

0

Od umówienia na masaż dzieli Cię jeden krok

Wypełnij poniższe pola i oczekuj telefonu ode mnie. Skontaktuję się z Tobą w ciągu 48h (zazwyczaj w ciągu 12h)